Jste zde
Home > Rozhovory > Kdy se opět setkáme s lékařským konopím?

Kdy se opět setkáme s lékařským konopím?

Konopí. Jedněmi označováno jako nebezpečná droga v jakémkoli stavu, jinými uznávaný jako lék na všechny potíže. Pravda je někde uprostřed. Léčebné konopí, které nepůsobí jako halucinogenní droga, samozřejmě v moderní léčbě svoje místo má.
Zastánci léčebného konopí však mají problém. Konopí v současné době není v lékárnách k dostání.
Proč tomu tak je, a na co všechno je léčebné konopí možné užívat komentuje MUDr. Marek Hakl, Ph.D. primář Oddělení léčby bolesti Fakultní nemocnice Brno, Ph.D.

V jakých případech je konopí předepisováno nejčastěji?

Konopí se jako doplňkový lék hodí na většinu druhů chronických bolestí, nejlepší efekt má u neuropatické bolesti, tedy vzniklé poškozením nebo onemocněním nervového systému a na bolest onkologickou. Dobrý efekt jsme však zaznamenali i u bolesti kloubní a vertebrogenní.

Považujete léčbu konopím za prospěšnou?

Léčba konopím byla velice přínosná a jeho absence na českém  trhu opravdu chybí. Bohužel konopí je v terapii bolesti pro svůj charakter zcela nenahraditelné.

Proč došlo k výpadku konopí?

Chyba se patrně stala na straně SAKLu, tedy Státní agentury pro konopí. Posledním dodavatelem konopí byl český producent. Nicméně po ukončení smlouvy došlo k vypsání nového výběrového řízení na dodavatele, ten však doposud nebyl vybrán. Proto ani žádné konopí nemůže být v současné době v lékárnách k dispozici.

Jednalo se o léky dělané z českého konopí či jiného?

Posledním dodavatelem byl český pěstitel ze Slušovic.

Jak odhadujete, že se bude situace s konopím dále vyvíjet?

Vzhledem k tomu, že dodávka dalšího konopí záleží zcela na státních institucích, nedokáži předpovědět. Doufám, že by snad do třech měsíců mohlo být opět v lékárnách.

Zdroj: FN Brno

 

Top