Jste zde
Home > Zaujalo nás > Nejen věk, ale i špatný životní styl zvyšují riziko osteoporózy

Nejen věk, ale i špatný životní styl zvyšují riziko osteoporózy

Každá druhá česká žena nad 45 let má minimálně dva rizikové faktory pro vznik osteoporózy. Především jde o nedostatečnou konzumaci potravin bohatých na vápník a vitamín D, nedostatek pohybu, kouření a konzumace alkoholu. Pravděpodobnost tohoto onemocnění se zvyšuje s věkem a svou roli zde hrají genetické dispozice. Pro prevenci jsou však klíčové vnější vlivy – životní styl a stravování, které významně ovlivňují nástup a rozvoj osteoporózy. Při tomto onemocnění dochází k degenerativním změnám kostí a jejich zvýšené lámavosti. Typické jsou komplikace vyskytující se v oblasti krčku kosti stehenní a také se zvyšuje opotřebovanost meziobratlových plotének, jejímž typickým projevem jsou tak zvaná kulatá záda.

Osteoporóza neboli řídnutí kostí postihuje více než 750 tisíc pacientů v České republice, tři čtvrtiny z nich tvoří ženy nad 45 let. Přezdívá se jí „tichý zloděj kostí“ a má za následek ztrátu pevnosti a pružnosti kostních tkání. „Počáteční příznaky onemocnění mohou být vcelku nevinné, nejčastěji se projevují jako tupé, neurčité bolesti zad. Mnoho lidí si je však nespojí právě s osteoporózou, diagnóza proto přichází až v pokročilejší fázi onemocnění, kdy už se kosti snadno lámou,“ vysvětluje prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.hc, předseda Společnosti pro metabolická onemocnění skeletu.

Z osteoporózy se stává civilizační onemocnění

Vedle genetiky a věku je pro vznik osteoporózy klíčová výživa kostí, na prvním místě s dostatečným přísunem vápníku. Jeho přirozeným a nejdostupnějším zdrojem jsou mléčné výrobky. Podle aktuálního průzkumu* však jen 40 % žen nad 45 let konzumuje mléčné výrobky v dostatečné míře. Některé ženy mléčné výrobky zcela vyřadily ze svého jídelníčku, nebo je výrazně omezily. Mezi důvody proč tak činí, tyto ženy uvádějí dietní omezení, alergie na laktózu, nebo jim prostě nechutnají. Vedle mléka jej najdete ve zvýšené míře například v rybách, některých druzích zeleniny, semínkách nebo máku. Konzumaci těchto potravin lze jen doporučit.

Pro zdraví kostí je zásadní dostatečný příjem vápníku spolu s vitaminem D, který se postará o jeho správné využití. Více než 59 % světové populace však má nedostatek vitaminu D. Ten získáváme přirozeně ze slunce, kvůli používání opalovacích přípravků s vysokým faktorem a stále kratšímu pobytu na čerstvém vzduchu nedáváme tělu šanci si potřebnou dávku vyrobit.

Kdy ještě stačí prevence, a kdy už začít kosti léčit?

„Genetiku ani věk neošálíme, proto je potřeba se při prevenci zaměřit na vnější vlivy a těmi jsou vhodná strava, dostatečný pohyb a omezení toxických látek jakou jsou cigarety, alkohol či nadužívání léků,“ říká prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., Dr.hc, a dodává: „Nejlepší je začít už v dětství a v období dospívání, protože většina kostní hmoty se vytvoří do v prvních třiceti letech života. Samozřejmě na správnou životosprávu, která našim kostem prospívá, není pozdě nikdy. Kouření a nadměrné pití černé kávy a alkoholu naopak působí negativně na metabolismus vápníku.“

Pokud má žena podezření, že s jejími kostmi není něco v pořádku, měla by vyhledat lékaře, nechat se vyšetřit a následně se poradit o vhodné léčbě. Častou nápovědou mohou být například faktory, jako jsou zlomeniny kosti stehenní v krčku, snížení tělesné výšky o více než 3 centimetry, nadměrné pití alkoholu v dávce dvou a více sklenek vína za den nebo 2 a více piv, nadměrné kouření cigaret (více než 20 denně), zároveň také časný přechod a tedy konec reproduktivního věku před 45. rokem. Pro doplnění vápníku a dalších pro kosti důležitých látek lze využít i volně prodejné léčivé přípravky na prevenci osteoporózy. Pro lidi intolerantní vůči mléčné bílkovině jsou dostupné i přípravky bez laktózy.

Nejen ženy!

Ženy postihuje osteoporóza až 3x častěji než muže, nejrizikovější je věková skupina nad 45 let. Pokles produkce estrogenu po menopauze totiž řídnutí kostí dále nahrává. Neznamená to, že mužům se toto onemocnění vyhýbá. 2-3 rizikové faktory pro vznik tohoto onemocnění se vyskytují u 48 % populace, z toho u 54 % mužů ve věku nad 55 let.

Hýčkejte své kosti

Osteoporóza představuje problém nejen v České republice, ale i v celosvětovém měřítku. K prevenci a péči o své kosti proto každoročně vyzývá Světový den osteoporózy, který připadá na 20. října 2016. Riziko vzniku onemocnění se dá účinně snížit prostřednictvím správné životosprávy. K té patří pestrá strava s dostatkem vápníku (např. mák, mléčné výrobky, sezam) a vitaminu D (např. ryby a mořské plody) pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu a omezení kouření, pití kávy a spotřeby alkoholu.  Doporučený příjem vápníku pro dospělé osoby je 1200 – 1500 mg denně.

 

MŮŽE SE OSTEOPORÓZA STÁT I VAŠÍM PROBLÉMEM?

  • Utrpěl/a jste někdy i po malém úrazu zlomeninu?
  • Užíváte po dlouhou dobu kortikoidy?
  • Máte štíhlou nebo malou postavu?
  • Vynechala vám někdy menstruace na dobu delší než půl roku?
  • Byl/a jste někdy ve svém životě upoután/a alespoň na několik týdnů na lůžko (úraz, nemoc)?
  • Strávíte denně na čerstvém vzduchu méně než 1 hodinu?
  • Děláte nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu méně než 2x týdně?
  • Kouříte pravidelně?
  • Vypijete více než 3 šálky kávy denně?
  • Vypijete denně méně než 0,5 l mléka nebo sníte méně než 100 g polotučného sýra?

Jestliže na 3 a více otázek odpovíte ANO, potom i vám hrozí riziko osteoporózy.

 

Foto: pixabay.com

Top