Jste zde
Home > Inspirace > Co byste měli vědět, než se potopíte

Co byste měli vědět, než se potopíte

Jen v USA utone ročně více než deset lidí proto, že porušili základní pravidla pro ty, kdo se chystají potopit do vln. Jaká to jsou a proč byste je měli dodržovat? Třeba proto, že o svých zážitcích chcete na podzim vyprávět přátelům. Nebo ne?

Dobří plavci se neutopí… To jak dobrým plavcem jste, je v době, kdy se potápíte, úplně jedno. Jakmile totiž na pláži kouříte, dáte si pivo na kuráž, sliníte se, snižujete schopnost orientace i výkonu ve vodě, takže ve finále může být váš výkon srovnatelný se začínajícím plavcem.

Alkohol je rizikem především pro teenagery, snižuje jejich koordinaci, rovnováhu, schopnost odhadnout, na co stačí, na co nikoliv.

Úzkost. I ta může zabíjet, pokud nejste na potápění dostatečně připraveni. Potápějte se tedy nejdřív s instruktorem, absolvujte kurzy, teprve pak sami vyzkoušejte, jaký styl je pro vás vhodný.

Pozor na to, kde se potápíte. Pokud je to v místech, kde se doplňuje do generátorů lodím energie, mohlo by v okolí dojít k probíjení elektrické energie, která by mohla být pro potápěče smrtelná. Proto se nikdy nepotápějte v marině.

Děti se utopí častěji, než dospělí? Jak kdy a jak kde, je smutným statistickým faktem, že nejčastěji se topí děti do 14 let věku, na druhou stranu málokdy umírají na tonutí samotné, spíš na jeho následky.

Tonutí je vždy smrtelné. Nemusí tomu tak být, pokud je tonoucí vytažen z vody včas. Jestliže nedojde k poškození mozku, je resuscitace možná a také zachování stejně kvalitního života.

Opatrnosti nikdy nezbývá, proto pečlivě hlídejte, kdy se potápíte, v jakém prostředí i v jaké kondici. Krásné léto.

    Foto: www.freedigitalphotos.net

 

 

Top