Jste zde
Home > Rozhovory > Čas jarních pylových alergií je tady!

Čas jarních pylových alergií je tady!

Jaro je tady, a s ním přichází i období pylových alergií.
O tom, které alergeny jsou právě aktuální, a o tom, jak by se alergici v době pylové sezóny měli chovat si povídáme s MUDr. Bronislavou Novotnou, Ph.D. – vedoucí lékařkou Alergologické ambulance IGEK.

Jaké alergeny v tomto období dominují?

Již více než dvacet let existuje v ČR Pylová informační služba, kterou založil doc. MUDr. Ondřej Rybníček, Ph.D., z alergologie při Pediatrické klinice Dětské nemocnice Fakultní nemocnice Brno. Na webové stránce www.pylovasluzba.cz jsme informováni o aktuálním výskytu pylů na daný týden a výhled do týdne dalšího. V současnosti se v ovzduší nacházejí pyly olše, lísky, topolu a jasanu.

Pozorujete za poslední léta nárůst počtu alergických pacientů?

Ano.

Čím si tento nárůst vysvětlujete?

Příčiny nárůstu zvýšeného výskytu alergických onemocnění se celosvětově intenzivně studují. Alergická onemocnění se řadí do onemocnění imunitního systému, kde v případě alergie dochází ke ztrátě imunologické tolerance k alergenům (faktorům převážně bílkovinné povahy), které nealergičtí pacienti tolerují, tj. nevytvářejí proti nim alergické protilátky.

Mluví se o řadě faktorů, které mohou způsobit ztrátu imunologické tolerance: zlepšení hygienické úrovně přináší nižší výskyt infekcí zvl. parazitárních, změny mikrobiomu tj. bakteriálního osídlení našeho těla, změny ve způsobu přípravy potravin, změny zevního prostředí (např. znečištění výfukovými plyny). Uvažuje se také o nárůstu porodů císařským řezem, kdy dítě neprochází „správným“ mikrobiálním poševním prostředím.

Jaká jsou doporučení pro alergické pacienty?

Pacienti jsou v pylové sezoně léčeni symptomaticky, tj. užívají léky, které zmírňují jejich příznaky (pro případ alergické rýmy a alergického zánětu očí jsou to antihistaminika, topické nosní steroidy ev. kromony). Dále je doporučována tzv. specifická alergenová imunoterapie – léčba pylovými vakcínami a to celoročně, která pomáhá návratu k imunologické toleranci daných alergenů. Podávání vakcíny je v současnosti jedinou kauzální – příčinnou léčbou. Doporučuje se také eliminace alergenu, což v případě alergie pylové je omezeno na možné proplachy nosu solnými roztoky, aby neulpívala pylová zrna na slizních, mytí obličeje po návratu z přírody, časté mytí vlasů, protipylové sítě do oken a aut.

Jaké další alergeny budou v období jara dominovat?  

Na přelomu března a dubna se objeví nejsilnější alergen jarního období – pyl břízy.

Existuje něco jako prevence alergií, nebo jsou nám již vrozené a nelze jejich nástup ovlivnit?

Alergické onemocnění vzniká na podkladě genetických dispozicí a vlivu zevního prostředí. Prevencí alergie se zabývá řada mezinárodních dlouhodobých studií. Podávání probiotik v těhotenství a v prvních měsících života dítěte nezabránilo vzniku alergií. V mezinárodních doporučeních je uváděno plné kojení do čtvrtého až šestého měsíce věku a včasné zavádění pevné stravy – příkrmů. Příkrmy se mají podávat od konce čtvrtého měsíce věku dítěte, aby si dítě vytvořilo tu správnou imunologickou toleranci k potravinám. Dále je doloženo řadou studií, že děti matek, které v těhotenství kouří, mají častěji průduškové astma. Mezi další opatření je zařazeno odstranění alergenů, zvl. roztočů z domácího prostředí (především z lůžka), protože roztoči jsou nejčastější příčinou průduškového astmatu.Zdroj: Fakultní nemocnice Brno

 

 

Top